Digitalowe podsumowanie listopada (AI, Meta, TikTok)

🤖 AI

• Do wyścigu ChatGPT (Microsoft) i Bard (Google) dochodzi gracz, który ma na imię Grok. Pobiera wiedzę w czasie rzeczywistym oraz ma różnić się od wyżej wymienionych modeli tym, że ma mniejszą cenzurę i będzie „lepiej reprezentować prawdę”. Jak pewnie domyślacie się z opisu, stoi za nim Elon Musk. I już obiecuje, że Grok będzie tworzył memy.

• do nowych graczy dochodzi też Samsung Gauss, opracowany przez jednostkę badawczą Samsunga,  składający się z trzech narzędzi: Samsung Gauss Language (coś jak GPT), Samsung Gauss Code (mający na celu pomóc programistom) oraz Samsung Gauss Image (odpowiadający za generowanie obrazów).

• Snap połączył się z ChatGPT, by umożliwić łatwiejsze Tworzenie masek (Lensów).

• Bard teraz potrafi rozumieć słowa wypowiadane w filmach YouTube i reagować na nie. Oznacza to, że możesz zapytać Barda o konkretne szczegóły z filmu.

🔗 LINKEDIN

• usuwa karuzelę jako format posta. Ale nie tą, opartą o PDF.

• dodaje nowe funkcje AI dla członków Premium, które pomagają użytkownikom sprawdzić, czy pasują do pewnej roli podczas rekrutacji, udzielają porad dotyczących aktualizacji profilu i ujawniają, z kim konkurujesz.

♾️ META

• wprowadziła subskrypcje płatne, które pozwoliły oglądać Facebooki i Instagramy bez reklam. Taka ulga kosztuje 10 euro/miesięcznie za desktop i 13 za apkę. Jednak cała idea subskrypcji jest niczym innym jak przykrywką przed zastrzeżeniami Unii, by kolejny raz zapytać użytkownika, czy zgadza się na przekazywanie danych o sobie w celu wyświetlenia reklam. Bo jeśli nie, to teraz ma wybór: może zapłacić i nie przekazywać! Większość nie płaci. I uwierzcie, Meta na tym nie traci.

• udostępniła nowe narzędzia do reklam generujących leady, na przykład:

  • Czat, cel reklam na Facebooku i Instagramie, który umożliwia inicjowanie rozmowy w WhatsApp
  • Połączenia. Meta testuje możliwość dzwonienia z reklam za pośrednictwem Facebooka.

• ogłosiła duży crossover, bo nawiązała współpracę z Amazon, aby umożliwić użytkownikom FB i Insta dokonywanie zakupów bezpośrednio z reklam w aplikacji bez opuszczania platform Meta. Póki co, tylko w Stanach. Ale na tym współpracy Amazona się nie skończyły…

🛒 AMAZON

• współpracuje ze Snapem, uruchamiając na platformie Shopping Ads.

• nawiązał współpracę z firmą Affirm, dzięki czemu wprowadza opcję “Buy Now Pay Later” dla wszystkich właścicieli firm.

Sam fakt, że największy na świecie sklep internetowy dopiero wprowadził dla wszystkich funkcję, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce od kilku lat, może tłumaczyć, dlaczego nie udało mu się zyskać mocną pozycję na polskim rynku. Mimo tego, chętnie dziele się następnymi krokami Amazona, bo a) jest to wciąż olbrzymi gracz na rynku EU i b) wiele platform inspiruje się Amazonem

WHATSAPP dodał do swoich funkcji Voice Chat dla grup. Teraz nie musisz dzwonić do wszystkich w grupie, by porozmawiać z kilkoma jej uczestnikami. A uczestnicy grupy mogą w każdej chwili dołączyć do audio-czatu, kiedy on jest aktywny. Spoko, prawie jak na Telegram od kilkunastu miesięcy.

YELP odnotował rekordowy 12% wzrost przychodów year to year, z czego 330$ milionów pochodziło z reklam. Czy platforma dla lokalnego biznesu zyska popularność w Polsce?

📸 INSTAGRAM

• ogłosił, że ludzie spędzają połowę czasu w aplikacji, oglądając Reels. Fajny wynik, szczególnie patrząc na to, że Rolki pojawiły się dopiero w 2020.

• wprowadza testy A/B dla Reels. Ta funkcja umożliwia przetestowanie czterech różnych podpisów lub miniatur do Rolek, by przetestować reakcję odbiorców na każdą i wybrać najlepszą.

• rozszerza funkcję dodania treści dla “bliskich znajomych” na posty, w tym Reelsy. Ma to na celu zwiększyć liczbę kontentu, którym dzielą się użytkownicy.

• rozpatruje utrzymywanie storiesów przez 7 dni zamiast 24 godzin w ramach funkcji MyWeek

• pozwoli zapisywać Rolki jako pliki video do telefonu. Zapisane Reelsy będą oznaczone znakiem wodnym Instagrama, wyświetlającym nazwę konta (tak, jak na TikToku).

🎵 TIKTOK twierdzi, że użytkownicy spędzają połowę czasu w aplikacji na oglądaniu ponadminutowych klipów. Twórcy, którzy publikowali dłuższe filmy, zyskali 5 razy więcej obserwujących niż ci, którzy tego nie robili.

🎥 YOUTUBE ogłosił, że twórcy będą musieli ujawnić, kiedy korzystają z narzędzi sztucznej inteligencji do generowania treści, by oznaczać takie filmy. Youtuberzy, którzy nie będą przyznawać się do korzystania z AI, będą narażeni na usunięcie treści lub zawieszenie w programie partnerskim.

Ciekawostka: 700 milionów dolarów. Mniej więcej tyle poszło z kieszeni mieszkańców USA na kostiumy dla zwierząt podczas Halloween.

Mam nadzieje, że dowiedział_ś się czegoś nowego! Daj znać, jeśli chcesz porozmawiać o wynikach Twojego biznesu w digitalu bądź zrobić audyt kont reklamowych.