Digitalowe podsumowanie stycznia (Meta, Apple, Ai & Ads)

♾️ Meta opublikowała trendy na 2024 rok:

  • Messaging. Zmęczeni użytkownicy coraz więcej czasu spędzają w wiadomościach prywatnych, a nie na wallu. Meta sugeruje częściej wysyłać wiadomości do prywatnych klientów.
  • Reels. Trend na short-form content i vertical video pozostaje aktywny.
  • AI. Zarówno w reklamach, jak i w generowaniu treści.

Czy jest w tym TOP-3 coś niespodziewanego? Chyba nie.

Do tego Meta znów wycofuje niektóre targetowania w zainteresowaniach, “ponieważ nie są one powszechnie używane, pokrywają się z innymi, są zbyt szczegółowe, dotyczą tematów, które mogą być postrzegane jako wrażliwe (na przykład opcje targetowania dotyczące inicjatyw związanych ze zdrowiem, rasą lub pochodzeniem etnicznym)”. Jeśli używasz wycofane targetowania, zobaczysz baner ostrzegawczy w menedżerze reklam, a adsety z wycofanymi zainteresowaniami będą emitowane do 18 marca 2024.

Tylko przypomnę, że o tym, że “Twoi odbiorcy mogą zostać usunięci z listy zainteresowań”, mówiłem w podsumowaniu roku dla Sprawnego Marketingu. Niestety, to się stało wcześniej, niż myślałem.

Oprócz tego, na terenie UE oraz Szwajcarii, użytkownicy Meta otrzymają powiadomienie, umożliwiające wybór, czy pozwolić na łączenie danych z kont na Facebooku i Instagramie / Messengerze, czy nie. Oczywiście, chodzi o bezpieczeństwo użytkowników. Ale dla nas, marketerów, może to oznaczać mniejszy przepływ informacji o użytkowniku w obrębie jednego systemu.

️ BeReal przestaje być platformą “dla Ciebie i Twoich ziomków”: platforma ogłosiła, że od 6 lutego gwiazdy i marki będą mogły rejestrować się i dzielić się z fanami chwilami zza kulis. Uwzględnienie BeReal w planach mediowych dla gen Z już za 3… 2… 1…

Przygody Apple w Unii Europejskiej

  • Firma Apple zezwoliła przeglądarkom innych firm na korzystanie z ich silników (jak np. WebKit). Oznacza to, że zaczynając od iOS 17.4, uruchamiając Safari po raz pierwszy, użytkownik zobaczy komunikat o wyborze domyślnej przeglądarki, wybierając wśród Edge, Brave, Firefox, Chrome, Opera i DuckDuckGo. I, oczywiście, Safari.
  • Począwszy od iOS 17.4 dozwolone są alternatywne rynki aplikacji dla użytkowników iPhone’a i iPada. Nie będzie prowizji za sprzedaż aplikacji, ale będzie opłata w wysokości pół euro „za technologię”.
  • Apple pozwolił na wprowadzenie do App Store aplikacji streamingowych (jak Xbox Cloud Streaming czy Nvidia GeForce Now). Czyli od teraz możesz zainstalować GeForce Now i grać w gry 3D bezpośrednio z tabletu.

AI

OpenAI uruchomiło GPT Store– sklep, gdzie można kupić chatbota dla GPT, pozwalającego na jeszcze więcej automatyzacji. Może to być np. chatbot dla łączenia z Canvą bądź rozszerzenie dla Dall-e, które tworzy wzory dla tatuaży.

Microsoft uruchamia oparty na subskrypcji ai-chatbot Copilot Pro. Wcześniej AI Copilot był używany w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Microsoft Edge. Wersja Pro za 20$ miesięcznie ma pomóc w “pisaniu, kodowaniu, projektowaniu, badaniu czy nauce”, a używać ją można będzie w programach Microsoft Word, PowerPoint, Outlook, Excel oraz OneNote.

Do tego w Microsoft Advertising pojawiło się narzędzie, które w ciągu kilku sekund tworzy banery reklamowe przy pomocy AI (Retail Media Creative Studio). Wystarczy podać adres URL do wybranej strony, a Media Creative Studio wygeneruje propozycje obrazów i nagłówków. Ale Google idzie jeszcze o krok dalej…

Google Ads

…bo w USA i UK już jest dostępny czat GEMINI oparty o AI, który na podstawie rozmowy pomoże nam uzupełnić nagłówki i opisy reklam w wyszukiwarce. Po naszej stronie zostanie jedynie akceptacja tych zasobów tekstowych. Póki co dostępna tylko wersja angielskojęzyczna.

A jeszcze Google Adspojawiła się “Analiza aukcji” również dla kampanii Performance Max. Teraz możemy sprawdzić jak wygląda nasza najbliższa konkurencja dla wybranych kampanii zarówno pod kątem wyszukiwarki, jak i produktowych kampanii.

LinkedIn ogłosił usunięcie list look-a-like. Od 29 lutego nie będzie można edytować i tworzyć nowe listy podobnych odbiorców, a już istniejące przestaną się uaktualniać się.

X opublikowałmarketingowy kalendarz 2024. Możesz filtrować według dnia, kraju i kategorii.

YouTube testuje testy A/B dla okładek dla filmów: twórcy będą mogli przesłać do trzech wersji okładek i testować je przez maksymalnie dwa tygodnie. Więcej okładek – więcej kliknięć i wyświetleń, najs!

TikTok narzeka, że większość zakupów, w których reklamy na TikToku biorą udział, nie są uwzględniane w raportach. I dlatego uruchamiadwie platformy analityczne – Cross-Channel i Lift – dostępne wyłącznie dla swoich Partnerów.

A zamiast ciekawostki dziś zła nowość dla wszystkich hydraulików z Holandii: w lutym Google Ads ograniczy reklamy związane z hydrauliką w Holandii w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube. Niestosowanie się do ograniczeń może spowodować usunięcie konta. Trzymajcie się, hydraulicy w Holandii!

Mam nadzieje, że dowiedział_ś się czegoś nowego! Daj znać, jeśli chcesz porozmawiać o wynikach Twojego biznesu w digitalu bądź zrobić audyt kont reklamowych. A tutaj znajdziesz poprzednie podsumowanie.