Digitalowe podsumowanie lutego (Search Ads, Instagram, AI)

🔍Google Ads

 • Google skraca nagłówki. Kiedyś w reklamie w wyszukiwarce było trzy nagłówki, w ostatnich latach Google częściej preferuje opcję z dwoma nagłówkami, a teraz umożliwia reklamom pokazanie jednego nagłówka, jeśli według przewidywań “to może poprawić skuteczność”.  

Do tego od teraz można powiązać trzy nagłówki z wybraną kampanią, co więcej, można ustawić dla nich określony czas działania (np. podczas promocji). System zastosuje nagłówki do wszystkich reklam w kampanii.

 • Brak kontroli nad rozszerzeniami. Dynamiczne grafiki, dynamiczne linki do podstron, dynamiczne objaśnienia i dynamiczne rozszerzenia informacji będą mogły się wyświetlać obok rozszerzeń stworzonych przez nas. Kiedy? Gdy Google AI uzna, że warto.
 • Google testuje wyświetlanie grafik nad reklamami w sekcji płatnych wyników wyszukiwania.

 • Reklamy z kampanii Performance Max można będzie udostępniać do podglądu za pomocą linku. Wow, prawie jak każdą reklamę w Meta.

Do tego w PMax pojawiały się raporty, w których widać strony, na których wyświetliły się nasze reklamy. Fajnie.

I skoro jesteśmy przy wyszukiwarkach…

 

🦁 Brave Ads – nowy gracz na rynku reklam! 

“Najszybciej rozwijająca się wyszukiwarka od czasów Bing” – tak określa siebie Brave, przeglądarka i wyszukiwarka, stawiająca na prywatność. Od lutego można w niej uruchamiać reklamy, w tym na nieoczywistych placementach, jakimi są np. obrazy w nowych zakładkach.  

Dobra wiadomość: strona jest dostępna po polsku.

Zła: nawet Yandex ma w Polsce większy udział w wyszukiwarkach, niż Brave.

I ostatni news na temat wyszukiwarek:

 

🔗 Google wycofuje cache-linki.

Najpierw tę zmianę zauważyli w części wyników wyszukiwania, ale “w najbliższej przyszłości” czeka nas całkowicie usunięcie funkcji cache-linków. 

Co to oznacza? Tłumaczy Roksana Frankowska, SEO Lead w KERRIS:

Jest to istotna zmiana z punktu widzenia SEO, dlatego, że dzięki opcjom cache istniała możliwość sprawdzenia tego, jak Google “widzi” Twoją stronę. Po wyszukiwaniu “cache:domena pl” można było podejrzeć “tekstową” wersję strony, wraz z informacjami o tym, jak ją odbiera Google, co na niej znajduje (a co nie), jak odczytuje poszczególne elementy i kiedy ostatnio boty ją odwiedziły. Co prawda ta opcją (z użyciem operatu cache) jest jeszcze dostępna, ale Google informuje, że wkrótce ma zniknąć.

Po wprowadzeniu zmian na stronie, z użyciem cache mogliśmy szybko za pomocą wyszukiwarki sprawdzić, czy Google zdążył już odwiedzić i zindeksować nową wersję strony.

Wszystkie te informacje można też znaleźć w Search Console. Jednak po pierwsze, sprawdzenie poprzez cache było szybsze, a po drugie, informacja z Search Console jest dostępna tylko dla Twojej strony (kiedy funkcja cache pozwalała też “sprawdzić” konkurencję).

 

📸 Instagram testuje funkcję Friend Map.

“Mapa znajomych” pozwala użytkownikom wiedzieć, gdzie są i gdzie byli ich znajomi (prawie jak SnapMap na Snapchacie). Jeśli funkcja zostanie uruchomiona, może to być fajna opcja dla lokalnych małych biznesów.

Do tego w stories ma się pojawić opcja BackDrop, która pozwoli robić coś takiego:

 

🛒 Biеdronka uruchomiła swój e-sklep! 

Platforma została uruchomiona razem z marką Glovo, z którą Biedronka współpracuje od kilku lat. Faktem, który najbardziej zdziwił internautów, był minimalny średni koszyk: by dostawa (koszt – 20 zł przy dwugodzinnym terminie) się odbyła, zamówić trzeba minimum za 249 zł. Z kolei na darmową dostawę można liczyć przy dłuższych terminach i kwocie zamówienia ponad 500 zł.

Czy doczekamy się e-commerce’u od innej popularnej sieci sklepów? 🐸

 

 • YouTube wydał swoją wersję funkcji “Duets” TikToka. Nazywa się ona „Collab” i robi to samo: pozwala podzielić ekran z innym twórcą i remiksować treści w Shorts.

 

 • Właściciele kanałów w Telegramie zaczną otrzymywać połowę przychodów osiąganych przez platformę za wyświetlanie reklam na ich kanałach. Nowość o monetyzacji platformy doprowadziła do następującego wzrostu kryptowaluty Toncoin (TON):

 

🎵 TikTok 

 • Universal Music Group ogłosiło, że nie udało się osiągnąć porozumienie w sprawie monetyzacji muzyki na TikToku ze spółką-matką TikToka, ByteDance. W wyniku czego TikTok musiał do 31 stycznia usunąć utwory będące własnością UMG lub przez niego dystrybuowane. Teraz firma musi usunąć utwory zawierające kompozycje kontrolowane przez Universal Music Publishing Group (UMPG). Według niektórych danych, ok. 20-30% popularnych TikToków zostało bez muzyki. Z platformy zniknęły ścieżki dźwiękowe m. in. Drake’a, Eltona Johna czy Billie Eilish.
 • Nowy przewodnik po najlepszych praktykach reklamowych od TikToka można znaleźć tu.

 • Oryginalna chińska aplikacja Douyin testuje rewolucyjne rozwiązanie dla wyszukiwarek: pobiera ona odpowiedzi na wyszukiwane pytania z filmów, tekstów i witryn stron trzecich, a następnie wyświetla w wynikach aplikacji.

 

📰 Nowości media:

 • BuzzFeed sprzedał magazyn Complex za $108 mln (trzy lata temu kupił go za $300 mln). Nowym właścicielem jest NTWRK – hip-hopowy e-commerce. Do tego BuzzFeed ogłosił zwolnienie ok. 16% pracowników.
 • Vice Media zamykają stronę Vice.com. W zeszłym roku firma ogłosiła upadłość, a następnie została sprzedana za $350 mln. Vice z kolei zwolni „kilkaset” pracowników.

 

🤖 AI

 • Najgłośniejsza nowość ze świata AI: właściciele ChatGPT, firma OpenAI, zapowiedziała narzędzie Sora: będzie ona tworzyć realistyczne wideo o długości do jednej minuty na podstawie tekstowego promtu. Już przewiduję ogrom spraw związanych z prawami autorskimi!
 • Firma Adobe uruchomiła w aplikacji Reader asystenta sztucznej inteligencji, który może tworzyć streszczenia dokumentów PDF i odpowiadać na pytania dotyczące nich. Owszem, ChatGPT oferuje to samo, ale najpierw musimy wgrać do niego plik PDF. Asystent AI firmy Adobe zrobi to bezpośrednio w samym programie. Adobe planuje udostępnić plan subskrypcji narzędzia po wyjściu z wersji beta.
 • Google uruchomił “Starszego brata Barda”, model językowy Gemini, który potrafił tworzyć obrazy według opisu. Jednak chcąc zachować parytet, zaczął popełniać błędy, screeny z których szybko wylądowały w social media:

Obecnie funkcja generowania obrazów w Gemini jest niedostępna, ale obiecują ją przywrócić za kilka tygodni.

 • Amazon uruchamia AI Rufus – to specjalista ds. zakupów przeszkolony w zakresie katalogu produktów Amazon i informacji z Internetu, aby odpowiadać na pytania klientów dotyczące potrzeb zakupowych i produktów. Rufus może wydawać rekomendacje i ułatwiać odkrywanie produktów. Dosłownie “sztuczna inteligencja wie lepiej ode mnie, co ja muszę kupić”.

Ciekawostka: tylko ok. 30% reklam tegorocznego Super Bowl wyświetlała adresy URL (a niektóre linki nawet jak były, to i tak nie były zauważalne). Zamiast tego kilka firm zdecydowało się na kody QR, a reszta… chyba liczyła na wyniki organiczne i brandową reklamę 🙂

 

Mam nadzieje, że dowiedział_ś się czegoś nowego! Daj znać, jeśli chcesz porozmawiać o wynikach Twojego biznesu w digitalu bądź zrobić audyt kont reklamowych. A tutaj znajdziesz poprzednie podsumowanie.