Digitalowe podsumowanie maja (Instagram, Google Ads, YouTube)

🔍 Google testuje umieszczenie roku założenia firmy w reklamach w wynikach wyszukiwania jako rozszerzenia reklam.

• Subskrypcje i interakcje w YouTube

Google testuje nowy rodzaj optymalizacji w kampaniach video: Subskrypcje i interakcje w YouTube.  Będzie to dobrym rozwiązaniem dla właścicieli kanałów, którym zależy nie tylko na liczbie obejrzeń pod filmikiem.

• Google ukrył liczbę wyników wyszukiwania, która wcześniej wyglądała tak:

Teraz ta liczba jest dostępna tylko po kliknięciu w Narzędzia

• Więcej o zmianach w Google Ads przeczytasz na stronie Nowy Marketing, dla której skomentowałem ostatnie aktualizacje platformy. 


📸 Instagram zmienia algorytm, by pomóc małym, oryginalnym twórcom

Platforma twierdzi, że największy zasięg na platformie uzyskali twórcy z dużą liczbą obserwujących i kontami, udostępniającymi ponownie publikowane treści. Dlatego teraz chcą zapewnić mniejszym twórcom większe zaangażowanie, np. dodając etykiety do ponownie publikowanych treści i usuwając niektóre konta z rekomendacji. A jeśli Instagram znajdzie dwie lub więcej identycznych treści, to zarekomenduje jedynie tą oryginalną.

 

• Nowy placement reklamowy w Instagram

Jak działa “Instagram profile reels”? Jeśli wejdziemy na dowolne konto i tam wybierzemy sekcję rolek, to obok organicznych treści autora zauważymy też reklamy.

 

• Instagram testuje Peek

— funkcję, która przypomina BeReal i Snap. Peek ma umożliwić publikowanie autentycznych zdjęć, które można obejrzeć tylko raz.


🎮Reklamy w Roblox

Korporacja Roblox ogłosiła, że jej reklamy wideo stają się dostępne dla wszystkich chętnych reklamodawców. Od teraz marki mogą publikować reklamy wideo, które użytkownicy Roblox mogą oglądać lub z którymi mogą wchodzić w interakcję. Do tego Roblox wprowadza kierowanie na gatunek gry do Menedżera reklam.
Roblox to internetowa platforma gier i system tworzenia gier online,  w którym większość treści jest tworzona przez „amatorskich” twórców za pomocą prostych narzędzi.▶️ MrBeast uruchomił stronę viewstats.com

ViewStats umożliwia analizę dowolnego kanału na YouTube. Można porównać dwa kanały YouTube na podstawie różnych wskaźników, np. liczby filmów przesyłanych w miesiącu, liczby wyświetleń Shortsów lub wzrost liczby subskrybentów.

Istnieje również sekcja z prognozami dla kanału; usługa przewiduje wzrost wyświetleń, a nawet wskazuje przybliżony czas, po którym kanał do nich dotrze. Użytkownicy Chrome mogą zainstalować wtyczkę, która umożliwi im przeglądanie statystyk kanału bezpośrednio na YouTube.🐦 X udostępnia swój model AI Grok do użytkowników Premium w UE.

Pełne udostępnienie nastąpi po wyborach do Europarlamentu: https://x.com/GlobalAffairs/status/1790886734898606224 

 

🎵 TikTok wypuścił e-book dla B2B Lead Generation

Pobrać można tu:

https://tiktokleadgenerationguidesm.splashthat.com/ 

I dodatkowy przewodnik po branżę beauty na TT w gratisie:
https://2024beautyplaybook.splashthat.com/ 

• Tymczasem kanadyjska agencja bezpieczeństwa informuje użytkowników TikToka, że ich dane są „dostępne dla rządu Chin”. Przypominam, że w Stanach TikTok nie zgodził się z decyzją rządu o zbanowaniu aplikacji, twierdząc, że „to niezgodne z konstytucją” i pozywając amerykański rząd.

 

👻 Snap ogłosił partnerstwo z NHL i NBA, a do tego wprowadza AR-filtry do reklam. 

“Dzięki rozszerzeniom AR ulepszymy sposób, w jaki Snapchatterzy będą odbierać reklamy, umożliwiając reklamodawcom bezpośrednią integrację soczewek i filtrów AR ze wszystkimi naszymi formatami reklam, w tym dynamicznymi reklamami produktów”, — piszą w oświadczeniu.

 

 

🤖 AI

  • Asystent AI Opery Aria może teraz podsumowywać strony internetowe na Androidzie. Aby uzyskać dostęp do tej funkcji, zaktualizuj Operę do najnowszej wersji na Androida i zaloguj się na konto Opery lub zarejestruj się, aby założyć nowe.
  • Microsoft i Coca-Cola Company ogłosiły pięcioletnie partnerstwo strategiczne w celu ujednolicenia podstawowej strategii technologicznej Coca-Coli w całym systemie; w ramach partnerstwa Coca-Cola przekazała 1,1 miliarda dolarów na platformę Microsoft Cloud, firmy będą wspólnie eksperymentować z usługa Azure OpenAI Service oraz sprawdzą, w jaki sposób Copilot może pomóc w poprawie produktywności w miejscu pracy.

 

Ciekawostka:

W ostatnich miesiącach popularność zyskała tzw. „teoria martwego Internetu”. Ona sugeruje, że znaczna część treści online jest w rzeczywistości generowana automatycznie i że liczba użytkowników Internetu maleje w porównaniu z kontami botów.
Nowy raport firmy Imperva zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym sugeruje, że staje się to coraz bardziej prawdą. Jak wynika z „Bad Bot Report”, w ubiegłym roku prawie połowa (49,6%) całego ruchu internetowego pochodziła z botów.
To wzrost o 2% w porównaniu z rokiem ubiegłym i najwyższy wynik w historii od rozpoczęcia sporządzania raportu w 2013 roku. Twierdzą też, że w niektórych krajach sytuacja jest gorsza: w Irlandii 71% ruchu internetowego jest ruchem zautomatyzowanym.

 

Mam nadzieje, że dowiedział_ś się czegoś nowego! Daj znać, jeśli chcesz porozmawiać o wynikach Twojego biznesu w digitalu bądź zrobić audyt kont reklamowych. A tutaj znajdziesz poprzednie podsumowanie za kwiecień.